Yangın söndürme tüpü alırken öncelikle tüpün nerede kullanılacağına karar verilmelidir. Bu işlemi yaparken öncelikle yangın söndürme tüpü nereye konulacak ve burada çıkması muhtemel yangın tipleri neler olabilir sorusu akla gelecektir. Bu sorulara vereceğiniz yanıtlara göre yangın söndürme tüpünüzün tipi belirlenecektir.

Dolumunu otomatik makinalarla kendimizin yaptığı yangın söndürme cihazlarının kalitesi ile merdivenaltı diye tabir edilen standartlara tamamen aykırı üretilen söndürme tozları pazarlayan firmalar ile bizi kesinlikle kıyaslamayın. Ülkemizde yangın söndürme cihazları satışı ve servisi yapan firmalar ne yazik ki kaliteden önce cihazlarının nasıl maliyetlerini düşürürüm düşüncesine girmektedirler tabi firmalarının karlarını arttırmak politikası ve müşterilerinde en ucuz tüp olsun düşüncesi ülkemizde yangın söndürme cihazlarının kalitesini düşürmektedir.Yangın söndürme cihaz gövdeleri ve tetik manometre gibi dış aksamları bir çok firmada değişiklik göstermektedir. Yangın söndürme cihazına dışarıdan bakılarak kalitesini veya söndürme gücünü söylemek mümkün değildir. Yangın söndürücü alırken, satın alacağınız söndürücünün içerisine konulan söndürücü maddeninde sizi yangın esnasında zor durumlarda bırakacak bir malzeme ile doldurulduğunu düşünmek bile istemiyoruz. Bu olay olası bir yangın durumunda sizi tehlikeye atacaktır. İşte bu türden olayların yaşanmaması için azami itina göstermekteyiz.

Söndürücü satın alırken mutlaka firmadan içerisine koyduğunu iddia ettiği tozun markasını ve map oranını mutlaka sorunuz.

En azından belli referanslara sahip size güven veren yada söndürücünün dolum tesisini görme imkanı olduğunuz firmaları tercih ediniz.

Kullandıkları marka yangın söndürücü tozlarını söndürme gücü yüksek katı ve sıvı yanıcı maddelerde söndürme ve boğma süresi çok kısa olmalıdır.

Yangın söndürücü tozlarının söndürme güçleri ve söndürme hızları içerlerinde bulunan manoamonyumfosfat değerleri ile ölçülmektedir kısaca ülkemizde map oranı olarak adlandırılmıştır. Map oranları ülkemizde %20 %40 %90 %91 olarak bulunmaktadır.Bu oranlar söndürücünün bir nevi kalitesini göstermektedir.

Read More