YANGIN İHBAR VE ALARM SİSTEMLERİ

Yangın alarm sistemleri nedir ? Ne işe yararlar?

Yangın Alarm sistemleri, olası bir yangını başlangıç anında tespit ederek uyarı elemanları ile ilgili birimlere müdahale şansı sağlayan, söndürme sistemlerini değişik algılama elemanları aracılığıyla ikaz etmek suretiyle, tehlikeli olabilecek birimleri devre dışı bırakarak yerleşkenin tahliyesi için süre kazandıran sistemler bütününe verilen jenerik isimdir. Birbirinden değişik algılama elemanları ile, her uygulama için çözüm üretmenin mümkün olduğu yangın alarm sistemleri, ev, ofislerde, fabrika, alışveriş merkezleri, okullar, hastaneler ve tüm benzer alanlarda kullanılmaktadır.

Yangın alarm sistemleri bir yangın algılama paneline sahiptir. Bu panel, farklı algılama elemanlarından oluşmskta olup, bu elemanlar, dеdеktörlеr, butonlar, siren – flaşör ve benzerleridir.

Yangın alarm sistemi, bu elemanları aktif duruma getirmektedir. Yangın algılama ve ihbar sistemleri, konvansiyonеl ve analog adresli olmak üzere iki değişik tipte kurgulanmaktadır.

Konvansiyonеl ve Adresli Sistemler

Konvansiyonеl yangın algılama sistemlerinde uygulanan algılama paneli, algılama elemanlarının dahil edildiği bölgelerden (zone) meydana gelmektedir. Bölge sayısını belirleyen en önemli unsurların başında ise panelin kapasitesine gelmektedir. Her bölgeye birden fazla dedektör bağlanabilmekte olup, panelde yangın ihbar butonları ve sirenlerin bağlanabildiği giriş ve çıkışlar bulunmaktadır.

Herhangi bir dedektör yangın algıladığında veya yangın ihbar butonuna basıldığı vakit, bahse konu dedektör, panel üzerinde hangi bölgeye ait ise o bölgeden uyarı sinyali tetiklemektedir.

Bu tür sistemlerde, hangi dedektörün sinyal verdiğinin bilinmesi mümkün değildir.

Adresli yangın algılama sistemlerinde ise, konvansiyonel sistemlere göre dedektörlerin bağlandığı loop hatları vardır. Loop hattının sayısı ile kablolama mesafesi, uygulama yapılan panelin kapasitesi ile orantılıdır. Bir loop hattına kapasite oranında dedektör ya da buton bağlanabilmektedir.

Loopta bulunan dedektör ya da butonlar kendi içinde bölgelere ayrılabilmektedir. Bununla birlikte panel, her bir algılama elemanı üzerinde bulunan switchler yardımıyla bireysel bir biçimde algılanabilmektedir. Bu durum, hangi dedektör ya da butondan sinyal geldiğinin tespit edilmesi anlamını taşımaktadır.